KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14721056
nr 1472 1056
Waldemar Lorentzon
(1899-1984), Sverige
Oljemålning, "Vid Fiskhamnen". Signerad, daterad, 1970. Olja på pannå, 22,5x43 cm, yttermått inklusive ram: 40x60 cm. Waldemar Lorentzon var med och bildade Halmstadgruppen 1929 tillsammans med Axel Olson Erik Olson Stellan Mörner Sven Jonson och Esaias Thorén
Waldemar Lorentzon, svensk målare, tecknare och grafiker född 1899, död 1984.
måndag 30 maj 2022
kl 19:45:15
- Klassiska
30 maj
Klassiska
Läs mer om Klassiska
Waldemar Lorentzon
Läs mer om Waldemar Lorentzon